Ana Sayfa Hakkımda Referanslar Site Tanıtımı Sosyal İmleme Seo Paketleri Reklam İletişim Destek Rastgele Yazı Oku

8 Mart Dünya Kadınlar Günü

İyi Akşamlar,

Hanımların Dünya Emekçi Kadınlar Gününü Kutlar , 2014 yılının sizlere huzur, mutluluk ve bol alışverişlerle geçmesi dileğiyle…

8 Mart Dünya Kadınlar Günü

Her yıl 8 Martta kutlanan Dünya Kadınlar Günü ya da Dünya Emekçi Kadınlar Günü bakın tarihte nasıl yer edindi … 

Bilindiği üzere her yıl 8 Mart’ta kutlanan Dünya Kadınlar Günü ya da Dünya Emekçi Kadınlar Günü  Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanmış uluslararası bir gündür. 8 Mart 1857 tarihinde ABD’nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda 129 kadın işçi can verdi. İşçilerin cenaze törenine 10.000’i aşkın kişi katıldı.

Türkiye’de ise; 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında ” Emekçi Kadınlar Günü ” olarak kutlanmaya başlandı. 1975 yılında ve onu izleyen yıllarda daha yaygın, ve yığınsal olarak kutlandı, kapalı mekanlardan sokaklara taşındı. “Birleşmiş Milletler Kadınlar On Yılı” programından Türkiye’nin de etkilenmesiyle, 1975 yılında ” Türkiye 1975 Kadın Yılı ” kongresi yapıldı. 12 Eylül 1980 Askeri Darbesinden sonra dört yıl süreyle herhangi bir kutlama yapılmadı. 1984’ten itibaren her yıl çeşitli kadın örgütleri tarafından “Dünya Kadınlar Günü” kutlanmaya devam ediliyor.

Paylaşmak Güzeldir:

Tarih: 8 Mart 2014   Yazar:   Kategori: Genel   280 OkunmaYorum Yok

Konuyla İlgili Benzer Yazılar

Konuya Yapılan YorumlarYorum Yok