Ana Sayfa Hakkımda Referanslar Site Tanıtımı Sosyal İmleme Seo Paketleri Reklam İletişim Destek Rastgele Yazı Oku

Android Yüz Tanıma Özelliği

Merhaba arkadaşlar bugün sizlere anlatmak istediğim konu dünyanın ve insanların geleceğini değiştiren Mobil Teknoloji’in bir uygulamasından söz edeceğim. Android  4.0 Ice Cream Sandwich uygulaması ile birlikte Android cihazlarda ekran kilidini açabilmek için yeni bir yöntem ortaya çıkmıştı. Yüzünüzü tanıyan bu uygulama ve akıllı telefonunuz sayesinde eski yöntem olan pin girmekle uğraşmak yerine direkt olarak telefonunuzun ön kamerasına kendinizi göstermeniz yeterliydi ve böylece Face Unlock adı verilen özellik aktif hale gelerek telefon kilidiniz açılıyordu.

Başlangıç olarak çok güvenli olacağı düşünülen bu özelliğin aslında pek de işe yarar olmaması büyük bir hayal kırıklığı olmuştu. Zira gerçek telefon karşısına geçerek yüzünüzü kameraya tutmak yerine bir vesikalık fotoğrafınızı kameranın önüne yerleştirmeniz telefonu kilidini açmak için yeterli oluyordu ve bu durum elbette güvenlik açığıyla birlikte veri hırsızlıklarında kullanılabilecek telefon kırma yöntemlerinden birisi haline gelebiliyordu.

Daha sonra Jelly Bean sürümünde göz kırpma gerekliliğini de getiren Google böylece gerçek kişilerin ayırt edileceğini umarken kendini kanıtlamış zeki kullanıcılar yine fotoğraf kullanarak bu özelliği de taklit etmeyi başardılar. Haziran 2012‘de alınan ve şimdi ortaya çıkan bir patent ise Google’ın bu sorununu ortadan kaldırmış durumda.

Patentin yapımcılarına göre yüz tanıma özelliği yüzünüzde bulunan hareketleri ve çizikleri, imaları, kırışıklıkları takip edebilecek, böylece dinamik bir canlı olduğunuzu ya da fotoğraf olduğunuzu ayırt edebilir hale gelecek. Yeni özelliğin bir sonraki Android sürümünde ortaya çıkabileceği ve böylece daha güvenli bir telefon kullanımı ortaya koyacağı tahmin ediliyor.

Paylaşmak Güzeldir:

Tarih: 1 Temmuz 2013   Yazar:   Kategori: Android   635 Okunma1 Yorum

Konuyla İlgili Benzer Yazılar

  • WhatsApp Ücretli Olabilir ! WhatsApp Ücretli Olabilir !
    Android Kullanıcılarını Yakından İlgilendiren Bir Konuyu WhatsApp’ın CEO’su Jan Koum’un Almanya’daki bazı blog sitelerine yaptığı açıklamada, uygulamanın iPhone kullanıcıları'n... Yazıyı Oku

Konuya Yapılan Yorumlar1 Yorum

  1. Geri İzleme: Android Yüz Tanıma Özelliği | Mustafa ÜNLÜ