Ana Sayfa Hakkımda Referanslar Site Tanıtımı Sosyal İmleme Seo Paketleri Reklam İletişim Destek Rastgele Yazı Oku

Google Direniyor

Son zamanlarda gündeme bomba gibi düşen sansür paketi İnternet kullanıcıları için kötü bir haber oldu. Çünkü paket içinde birçok konuyu ele alıyordu. TBMM den geçen bu paket sonrası herkes önünü bi ilikledi. Önce sert bir rüzgar ardından sağnak yağmur olup gökyüzünden yağdı üzerimize. Sırılsıklam olduk ama hasta olmadık halen ayaktayız ve direniyoruz. Sadece biz mi hayır tabi ki de , yürürlüğe giren bu paket sonrasında birçok arama motoru şirketi bunun önüne geçecek veya kullanıcılarını özgür bir şekilde İnternet kullanmasını sağlayacak yeni kararlar aldı.

Google Direniyor

Bunların başında Google ilk adımı attı ve New York’ta düzenlediği Google Ideas (Google Fikirleri) zirvesinde baskıcı hükumetlerin İnternet sansürü uyguladığı ülkelerdeki kullanıcıların istedikleri İnternet sitelerine ulaşmalarını sağlamak için “UProxy” adlı yeni bir uygulama yarattığını açıkladı.

Bu uygulama sayesinde baskıcı hükumette yaşayan vatandaşların çağdaş ülkelerin başında gelen ve daha özgür İnternet yasalarına sahip ABD ya da İngiltere gibi ülkelerdeki İnternet sunucularına bağlanıp İnternet’i sanki bu ülkeler deymiş gibi kullanabilecek.

Google Ideas yöneticisi Jared Cojen UProxy ile ilgili Time dergisine verdiği röportajda ” Dünyada milyarlarca insan kendilerini ifade etme özgürlüğüne sahip olmadıkları ortamlarda yaşıyor. Biz onlara bizim sahip olduğumuz İnternet’e ulaşma imkanını sunmak istiyoruz. Kullanıcılarımıza karşı sorumluluklarımız olduğundan bahsediyoruz. Kuzey Kore, İran, Suriye ve Küba gibi ülkelerdeki kullanıcılarımıza karşı da bir sorumluluğumuz var. Ve bu ülkelerde karşı karşıya olunan güçlükler çok daha büyük ” dedi.

Google dan yapılan açıklamalar böyleydi. Peki dün de yayınladığım İnternet yasa tasarısının 10 maddesini sizler için tekrardan yazıyorum. Yarın bir gün sitenizin kapandığını görürseniz bilin ki işin içinde başka şeyler var. Belki de bu paket gerçekten lazım ama kuralları bu kadar ağır olmamalıydı.

İnternet'e Sansür Geldi

Unutmadan söylemeliyim siz siz olun sakın ha sakın devlet aleyhinde veya sayın Başbakanımız hakkında yanlış şeyler paylaşmayın. Şunu da söylemeliyim duyduğum tek şey şuydu Başbakan tarafından oluşturulan bir ekip aleyhinde kötü yazı yazan siteleri Google’da kaybediyor. Ben bunu duydum ve sizlerle paylaşıyorum. İster inanın ister inanmayın bu benim özgür düşüncem ve sizleri bilinçlendirmek istedim benden söylemesi ..

Sansürün 10 Maddesi

  • Anahtar kelimelerle “uygunsuz içerik” belirlenip sayfa kaldırılabilecek.
  • Sansür, url adresi tabanlı yapılabilecek: Yer sağlayıcı yurt dışındaysa bile erişim engellenebilecek. DNS değiştirerek bir siteye girilemeyecek.
  • Hakimler, 24 saat içinde sansür kararı verebilecek. ” Zararlı ” içerik çıkarılmazsa, 500-1.000 TL arasında günlük para cezası kesilecek.
  • Hosting firmaları her kullanıcının izini sürebilecek. Her kullanıcının İnternet’teki faaliyeti kayda alınarak bir-iki yıl saklanacak.
  • TİB başkanına İnternet sitesi erişim engelleme yetkisi verilecek.
  • Birliğe gönderilecek olan “erişimin engellenmesi kararı” 4 saat içinde uygulanmak zorunda.
  • Erişim Sağlayıcılar firmalar, kullanıcıların hangi sitelere girdiğini kaydedip 2 yıl boyunca saklayacak.
  • Bilgisayar ve akıllı telefonlardan İnternet’e bağlanan 34 milyon kullanıcı tek tek fişlenecek
  • İnternet’teki içerikler sayfa bazında da engellenebilecek.

Ne bir parti ne de bir gruba bağlıyım. Sadece ve sadece Hz. Ali gibi hakikatin ve doğruluğun peşindeyim.

Paylaşmak Güzeldir:

Tarih: 10 Şubat 2014   Yazar:   Kategori: Google   334 OkunmaYorum Yok

Konuya Yapılan YorumlarYorum Yok