Ana Sayfa Hakkımda Referanslar Site Tanıtımı Sosyal İmleme Seo Paketleri Reklam İletişim Destek Rastgele Yazı Oku

İçerik Hırsızı Takibi

İyi akşamlar arkadaşlar ,

Öncelikle hepinizden özür dilerim bir kaç gündür blog ile uğraşamıyorum malum okullar başladı ve üstüne üstelik ehliyet kursuna yazılarak bermuda şeytan üçgenini tamamladım diyebilirim. İş – Okul -Ehliyet Kursu. Söylemeden geçmiyim en kısa zamanda kayıt olmaya bakın çünkü yeni çıkan kanunlara göre stajer olarak ehliyetiniz geçerli olacaktır. Merak eden arkadaşlar yeni kanunlarla ilgili maddeleri araştırabilirler.

Konumuza dönecek olursak WordPress altyapısını kullanan birçok blog sitesi var ve hepside özgün makale yazma derdin de. Tabi bunun yanında özgün makaleleri kendi sitelerinde , kendisi yazmış gibi paylaşarak yazanın emeğini hiçe sayan bu içerik hırsızları bundan büyük bir haz almakta. Sayfasına kullanıcı çekmeye çalışan site sahipleri emeğe gasp yapıp bu şekilde sitesini güncel tutmaya çalışmakta. Bu şekilde üst düzey de korunamayacağınız gibi  sadece link ekleyerek birçok sitede makalenizi paylaşmış olmuş olacaksınız.

Bu işlemi botlar sayesinde yapan içerik hırsızları gözden kaçırdığı bir nokta var.  O da az önce yukar da bahsettiğim link olayı. Tabi botu yazan bununda önüne geçmiştir. Gelen değerler içinde site adresini temizletme gibi bir işlemi kolayca gerçekleştirebilirler.

Aşağıdaki kodu temanız da ki  header.php dosyasında </head> tagından önce eklemeniz yeterli olacaktır.

 

İçerik Hırsızı Takibi

Bu şekilde sitenizden bot sayesinde veya normal şekilde kopyalanan içeriğiniz hangi sitede paylaşırsa sizin sitenizin bir nevi reklamını yapmış olacak. Bunu manuel şekilde yaptığında içerik hırsızı tabi ki kaynak linki silecek fakat bot ile alınan sitelerde sitenizin adresi geçecek ve bir nevi backlink almış olacaksınız. Bu şekilde içerik hırsızlığa ufacık ta olsa bir önlem aldık desek yeridir.

Kod sayfanızdaki içerikleri kopyalanmasını engellemiyor , kopyalanmasına izin vermek istemiyorsanız sağ tık özelliğini kapatmanızı söyleyebilirim. Bu şekilde de içerikleriniz korunmuş olacaktır ve makaleleriniz özgün ve doğal kalacaktır.

Bunların yanında içerik hırsızlığına karşı DMCA sitesine girip bir hesap oluşturmanızı öneririm. Bildiğim kadarıyla DMCA bu tarz işlemlere izin vermeyerek kopya içeriğin oluşmasına izin vermiyor.

 

Paylaşmak Güzeldir:

Tarih: 12 Şubat 2014   Yazar:   Kategori: Genel   304 OkunmaYorum Yok

Konuyla İlgili Benzer Yazılar

Konuya Yapılan YorumlarYorum Yok