Ana Sayfa Hakkımda Referanslar Site Tanıtımı Sosyal İmleme Seo Paketleri Reklam İletişim Destek Rastgele Yazı Oku

İnternet ‘Yasa’kları Ne Getiriyor

Hayırlı sabahlar,

Uzun süreden beri konuşulan, adete ağızda sakız gibi çiğnen paket geçtiğimiz günlerde sayın Cumhurbaşkanımız tarafından imzalandı. Halen akıllarda bir çok soru bulunduran bu tasarıyı sayın Cumhurbaşkanımızın gezi dönüşü bu paketi imzalaması haliyle bir ilginç ve bu şekilde ateşin önüne atladı. Öyle ki Gül, “İki konuda değiştirilecek denildiği sözünü aldığım için onayladım” dese de Twitter‘da takipçileri takip etmeyi bırakmaya (unfollow) başladı. Yüzbine yakın kişi Gül’ü takipçi listesinden çıkardığı iddiaları ortaya atıldı.

Ardından yeni açılan hesapların Gül’ü takip etmeye başladığı ve kan kaybını durdurulmaya çalışıldığı haberleri geldi. Bu konudan daha mühim olan sorunlar var diyebilirim, kimse görmüyor ama öyle ki Türkiye 2023’ü görmeden işgal devletleri Türkiyeyi yönetmeye başlayacak.

Bir kez daha görüyoruz ki ve bunu yaşayacağımız kesin … Mondros Ateşkes Antlaşmasını bize öyle böyle ekmek arası dürüm gibi yedirip gönderecekler. Çok fazla siyasete girip konuyu dağıtmayalım derim ben malum bugün varız yarın yokuz, bir bakarsınız Mahkeme kararı ile bu siteye erişim engellendi yazısını dahi görebilirsiniz.

Kabul edilen İnternet paketinde en çok tartışılan ise :

Erişimin mahkeme kararıyla engelleme hakkının Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı ve Ulaştırma Bakanlığının eline geçmesi maddesi korundu. Sadece erişim kararını verecek kurul (adı Erişim Sağlayıcıları Birliği olacak) 24 saat içinde erişim kararıyla ilgili SULH CEZA MAHKEMESİNE gitme şartı getirildi. Yani yine erişimi Kurul engelleyecek ve bunun peşine mahkeme kararı takılacak.

Bir diğer önemli itiraz ise trafik bilgilerinin 2 yıl saklanması konusundaydı. Burada da İnternet Servis Sağlayıcıları (TTnet, Superonline, DSmart Online) büyük bir maliyetin altına giriyordu. Üstelik saklamanın ne detayda olacağı belli değildi. Eleştiri : 2 yıl boyunca bir kullanıcının hangi sitelere girdiği, neleri okuduğu hatta cep telefonuna indirdiği içeriğin bile izlenmesine olanak tanımasıydı.

Yeni halinde, İçerik Değil Sadece Hangi Sitelere Girildiğine Yönelik Süre / Tarih Gibi Bilgileri isteneceği. Örneğin, cep telefonunda ayrıntılı fatura istendiğinde nasıl sadece numara, saat ve süre bilgisi veriliyorsa burada da benzer uygulama olacağı belirtiliyor. Ancak halen kafa karışıklığı sürüyor.

Çıkan yasadan bazı önemli unsurlar şöyle :

İnternet’teki içerikler sayfa bazında engellenebilecek. Yani İnternet sitesi yerine İnternet sayfaları erişime engellenebilecek. Böylece bir tweet veya YouTube videosu engellenecek, ancak söz konusu sitedeki diğer içerikler görüntülenmeye devam edebilecek.

Yasanın getirdiği en önemli (ve kritik) konu Erişim Sağlayıcılar Birliği… Bu birlik bir çatı örgütü olacak ve tüm mobil ve sabit İnternet servis sağlayıcı şirketleri bu çatı örgütünün üyesi olacak. İşte bu birlik TİB veya Bakanlık tarafından alınan engelleme kararını 4 saat içinde uygulamaya geçirecek. Buna ek olarak Erişim Sağlayıcılar Birliği, abonelerin İnternet trafiği bilgilerini 2 yıl boyunca tutacak. (Yeni halinde Sulh Ceza Mahkemesinden 24 saat içinde karar çıkarma zorunluluğu getirildi)

 

İnternet 'Yasa'kları Ne Getiriyor

Paylaşmak Güzeldir:

Tarih: 6 Mart 2014   Yazar:   Kategori: Genel   339 OkunmaYorum Yok

Konuyla İlgili Benzer Yazılar

Konuya Yapılan YorumlarYorum Yok