Ana Sayfa Hakkımda Referanslar Site Tanıtımı Sosyal İmleme Seo Paketleri Reklam İletişim Destek Rastgele Yazı Oku

Pascal’a Giriş

Merhabalar ,

Bugün benimde üniversite de gördüğüm Pascal Diline giriş yapacağız .Üniversitelerde hala gösterilmekte olan Programlama Dillerinin benim tabirimle Ataları olan (Pascaldan önce programlama dilleri de mevcuttur) Pascal Dos tabanında yazılmaktadır. Pascal için geliştirilen özel programlarda vardır bunlar ;

  • Turbo Pascal
  • Lazarus (Benim’de Kullandığım)

bu programlar sayesinde kolay bir şekilde Pascal komutlarını yazmaya başlayabileceksiniz. Öncelikle diğer programlama dillerinden çok farklı gibi gözükse de  yazılış ve komutlar farklıdır. Mantık olarak bakarsanız diğer programlama dilleri ile aynı özelleri yansıtır. Daha ilerde göreceğiniz bir konudan örnek vermek gerekirse Pascall’da ” Prosedürler ” bulunmakta bunlar diğer bir programlama dili olan PHP’de ” Fonksiyonlar  ” olarak bilinmektedir.

Yazılışları farklı olmasına rağmen iki programlama dili de aynı işlevi , aynı görevi üstlenmektedir.Günümüzde Pascal dili çok yaygın olmasa da birçok veya bir kaç devlet kurumunda halen kullanılmaktadır. Pascal dili başlı başına ap ayrı bir dünya olmasına rağmen bu dil sayesinde Delphi diline de yakınlaşmış olacaksınız.

* Delphi = Delphi programlama dilinin, temeli Pascal dilidir. Özellikle nesne yönelimli programlama anlayışıyla yapılandırılmış Turbo Pascal dilinin görsel sürümü denilebilir.

Demem o ki Pascal dili bir çok programlama diline geçişinizi , öğrenmenizi daha çok kolaylaştıracaktır. PHP kadar yaygın olmasa da öğrenilmesi gereken bir dildir. Pascal’da anlatacaklarım bugünlük bu kadar arkadaşlar bugün sizlere çok azda olsa bilmeniz gereken kadarıyla anlatmaya çalıştım. Bir sonraki yazımda Pascal’da ufak çaplı küçük kodcuklarla program yazmaya başlayacağız…

Esenle  , Sağlıcakla Kalın…

Paylaşmak Güzeldir:

Tarih: 22 Aralık 2013   Yazar:   Kategori: Pascal   419 OkunmaYorum Yok

Konuyla İlgili Benzer Yazılar

Konuya Yapılan YorumlarYorum Yok