Ana Sayfa Hakkımda Referanslar Site Tanıtımı Sosyal İmleme Seo Paketleri Reklam İletişim Destek Rastgele Yazı Oku

Seo Nedir?

Herkesin merak ettiği , araştırarak öğrenmeye çalıştığı ve  hatta anladım diyerek anlamadığı bir konu  Seo . Seo Nedir ? derseniz Seo İngilizce kelime anlamı (SEARCH ENGİNE OPTIMIZATION) yani arama motoru optimizasyonu.Şimdi Nedir ? bu arama motoru optimizasyonu diyeceksiniz. Sorunun içinde aslında bir soru daha var.Öncelikle Seo’nun kökenine inelim.

Seo web sitelerinin arama motorlarında (Google,Yandex,Opera,Firefox) ki ben bu dört silahşörleri kullanıyorum işte bu dört silahşörlerde aratılan kelime,site adı,herhangi bir içerik’ten alıntılanan kelimeleri arandığınız zaman sizi ilgili sayfayı en başta , hızlı ve ilgili içerikte gösteren araçtır. Seo bir araçtır veya bir proğram ama bir exe dosyası yoktur.Mantık ile çalışır siz buna 1 ve 0 diyebilirsiniz’de.Daha sonraki makaleler’de arama motorlarının mantığını da anlatacağım.

Gelelim konumuza Seo hakkında ufak bir bilgi edindiniz , şimdi ise teknik bilgiye gelelim. Seo Arama motorlarında kullanılan programsal bir yazılımdır.Kullanıcıların bir çoğu ve ben genellikle Google Chrome kullanırız. Google’da bulunan bir örümcek sayesinde ben buna örümcek diyorum dünya çapında ki bu lokasyonlu’dur genellikle yani bulunduğu il , şehir , ülke çapına göre veya sonuç değişimine göre değişiklik gösterir. Tabi ki bu örümceğin birçok kolu bulunmakta’dır.İşte soru içinde soru kısmına girer ki  nedir bu kollar diye soracak olursanız ? . Bu kollar Google’ın elleri yani seo yanında istenilen diğer özellikler bunu diğer makalelerimde değineceğim ki kafanız karışmasın.

Seo e-ticaret,pazarlama,şirket vb sayfalarda üst sıraları hedeflemiş kişiler tarafından kullanılmakta’dır.Dünya pazarı genişledikçe ve geliştikçe ve hızla büyüyen internet kullanıcılarını da buna dahil edersek Seo Ticaret’in vazgeçilmez durağı haline gelmiştir.

Örneğin bir x isimli e-ticaret sitesi ; site yapısı (kodlama,görsel içerik,vb. içerikler) uygun bir şekilde hazırlanmış ve internete sürülmüş. Ürün yelpazesi geniş olan bu x isimli e-ticaret sitesi satışlarından memnun olmadığı gibi sitesine kullanıcıların gelmediğini ve benim tabiri caizse dört silahşörlerde aranan kelimelerde başa çıkamaması onu memnun etmemektedir.Bu yüzden x isimli firma sahibi Seo yapmak istemiştir.İş artık tecrübeli kişilerin ellerine geçerek site 5-6 ay içerisinde ki bu normaldir Google ve diğer arama motorlarında diğer e-ticaret siteleriyle başa baş gitmektedir.

Benim söyleyeceklerim bu kadar umarım anlamışsınızdır.Eğer anlamadığınız bir konu olursa yorum yaparak bildirmenizi tercih ederim. Seo hakkında başka makalelerde görüşmek üzere…

Paylaşmak Güzeldir:

Tarih: 8 Temmuz 2013   Yazar:   Kategori: Genel   596 Okunma1 Yorum

Konuyla İlgili Benzer Yazılar

Konuya Yapılan Yorumlar1 Yorum

  1. Haklısınız hocam uzun zamandır arıyordum , sizin sitenizi buldum saolun aklımda bişiler canlandı.